Rewal – jak zbójecka karczma zamieniła się w miejscowość letniskową

Zachód słońca nad morzem RewalRewal to niewielka, ale bardzo stara miejscowość. Jej historia rozpoczęła się w drugiej połowie XIV wieku, kiedy to na ważnym szlaku handlowym prowadzącym z Gdańska do Kamienia Pomorskiego wybudowano zbójnicką karczmę.

Karczma cieszyła się ogromnym powodzeniem stąd też już w niedługim czasie zaczęły pojawiać się wokół niej inne zabudowania, głównie chaty rybackie. Handlarze i podróżni przemieszczający się tym nadmorskim szlakiem bardzo chętnie zatrzymywali się w karczmie na posiłek ze świeżych ryb. Dzięki temu mała osada rybacka powoli się rozwijała.

Niezwykłe warunki naturalne Rewala spowodowały, że w 1827 roku uzyskał on status kąpieliska. To spowodowało, że z wioski rybackiej zamienił się w miejscowość turystyczną. Ze względu na jego położenie w niewielkiej odległości od niemieckiej granicy bardzo chętnie korzystali z jego walorów turyści z Berlina i okolic. Przed wybuchem I wojny światowej czyli w niecałe sto lat od ogłoszenia Rewala kąpieliskiem przebywało tam już ponad 2000 letników.

Obecnie Rewal to niewielka nadmorska miejscowość letniskowa bardzo lubiana przez turystów przede wszystkim ze względu na piękną plażę i możliwość kąpieli. Warto jednak wiedzieć, że poza naturalnymi walorami Rewal posiada również wiele ciekawych atrakcji. Do najbardziej znanych obiektów, które należy zobaczyć będąc w tej miejscowości należą Pomnik Rybaka znajdujący się niedaleko bazy rybackiej oraz Aleję Zakochanych, gdzie stoi ławeczka Romea i Julii.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wybrzeże bałtyckie i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *