Ustka – historia w pigułce

Ustka to miejscowość położona w miejscu ujścia rzeki Słupi do morza. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu, aczkolwiek nie w formie miasta, a raczej warowni, można znaleźć w dokumentach pochodzących z 1337 roku.

Latarnia w UstceZ umowy słupskich radnych spisanej 2 lutego 1337 roku wynika, że u ujścia Słupi do morza znajdowała się warownia. Tam też wyraźnie określone jest, że warownia w Ustce jest grodziskiem połączonym z portem położonym po obu stronach Słupi. W tym czasie mieszkańcy Ustki, podobnie jak wielu innych pobliskich wsi, byli poddanymi kasztelana słupskiego. Stosunek poddaństwa zobowiązywał ich do płacenia podatków na rzecz miasta, dbania o stan portu i nabrzeży, prac związanych z prawidłowym funkcjonowaniem portu np. pomocy przy rozładunku i załadunku statków. Mieszkańcy Ustki poza tym, że ich poddaństwo łączyło się z wykonywaniem prac w porcie płacili także podatek szosowy w odróżnieniu od innych okolicznych wsi, gdzie obowiązywał czynsz lub pańszczyzna.

Kolejnym niezwykle ważnym okresem w historii Ustki była jej podległość Zakonowi Krzyżackiemu. Słupsk wraz z okolicznymi wsiami znalazł się w posiadaniu Zakonu jako zastaw. Kiedy pojawiła się groźba, że Zakon Krzyżacki posiądzie te ziemie na zawsze, mieszkańcy Słupska, Ustki i okolicznych miejscowości zebrali pieniądze, aby wykupić się z rąk krzyżackich.

W połowie XIV wieku doszło do pierwszej rozbudowy portu. Powstały wtedy trwałe urządzenia portowe m.in. wybudowano molo. Dalsza rozbudowa oraz generalny remont portu miały miejsce w XV wieku.

2 listopada 1626 roku do portu w Ustce wkroczyły wojska szwedzkie i rozpoczął się bardzo trudny czas wojny trzydziestoletniej. Obroty znacznie spadły, zmniejszyła się także liczebność mieszkańców. Dodatkowo w 1644 Ustka niemal doszczętnie spłonęła. Z pożaru ocalało 15 domów i kościół. W drugiej połowie XVII wieku, w wyniku ustaleń po wojnie trzydziestoletniej,  Ustka dostała się pod zwierzchnictwo Brandenburgii podobnie jak inne miejscowości znajdujące się na wschodniej części Pomorza Zachodniego.

Budowa kolei (początek XX wieku) dała możliwość szybszego rozwoju Ustki, portu jak i całego regionu. Widać to chociażby po wzroście liczby ludności z 477 w 1818 roku do 5050 w 1941 roku. Zaczęto także inwestować w infrastrukturę portową. W 1911 roku rozpoczęto także pierwsze inwestycje związane z turystyką.

Obecnie Ustka to port, ale przede wszystkim miasto uzdrowiskowe. Można skorzystać tu z kąpieli morskiej, wygrzać się na wspaniałej plaży albo zrobić sobie spacer po mieście i poznać nie tylko historię ale także kulturę tej miejscowości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wybrzeże bałtyckie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *